Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Gleasonovo skóre je číselná hodnota v teoretickém rozmezí 2–10, která vyjadřuje agresivitu karcinomu prostaty. Pro jeho stanovení je nejprve potřeba provést biopsii (odběr vzorku tkáně) prostaty. Odebraný vzorek je vyšetřen pod mikroskopem, kdy odborník na histopatologii hodnotí, jak abnormálně vypadají nádorové buňky. Většina karcinomů prostaty obsahuje buňky v různých stupních diferenciace, tzn. liší se jejich histopatologický stupeň (grade), který nabývá hodnoty 1 až 5 (čím vyšší hodnota, tím horší hodnocení, tzn. agresivnější nádor). Gleasonovo skóre se vypočítá tak, že se sečtou dvě nejhorší hodnocení několika bioptických vzorků – teoreticky tak vyjde číslo v rozmezí od 2 do 10 (obvykle se však pohybuje v rozmezí od 6 do 10). Čím nižší je Gleasonovo skóre, tím více se nádorové buňky podobají normálním buňkám a je pravděpodobné, že porostou a budou se šířit pomalu. Nízká hodnota Gleasonova skóre (do 6) znamená, že nádor buď neroste, nebo roste pomalu (a možná nebude tvořit metastázy). Hodnota 8 nebo vyšší znamená vysokou agresivitu. Gleasonovo skóre se používá k plánování léčby a stanovení prognózy pacientů s karcinomem prostaty.

Karnofského skóre neboli KPS (zkratka pochází z anglického názvu Karnofsky Performance Status) je standardní způsob měření schopnosti onkologických pacientů vykonávat běžné úkony. Karnofského skóre se pohybuje v rozmezí od 100 % (normální stav, bez obtíží, bez známek onemocnění) do 0 % (smrt). Vyšší skóre znamená, že pacient je lépe schopen vykonávat každodenní činnosti. Karnofského skóre lze použít k určení prognózy pacienta, k měření změn ve schopnosti pacienta „fungovat“ v každodenním životě, případně i k rozhodnutí, zda by pacient mohl být zařazen do klinické studie.

Skorbut je odborný název pro kurděje.

Dětský skorbut je jiný název pro Möllerovu–Barlowovu nemoc.

Dolní skořepa nosní (lat. concha nasalis inferior) je párová kost, která spolu s ostatními obličejovými kostmi tvoří součást lebky. Obě dolní skořepy nosní jsou tenké, zakroucené kosti, které se nacházejí v nosní dutině. Společně s horními a středními skořepami nosními (které jsou součástí kosti čichové) pomáhají filtrovat, zvlhčovat a ohřívat vzduch, který dýcháme, a zabraňují tak pronikání studeného vzduchu do plic. Všechny tři páry nosních skořep jsou obaleny sliznicí pokrytou řasinkami, které posouvají hlen a odfiltrované nečistoty směrem k nosohltanu, aby mohly být spolknuty (místo aby se dostaly do plic). Viz také nos, kostra, lebka, obličejové kosti.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků